АРХИТЕКТОНСКИ ТЕХНИЧАР (architectural technician)

Датум објаве: 28.02.2024.

Аристотел  је  још у IV вијеку прије наше ере архитектуру  разумио као синтезу свих уметности. Записао је темељни став да “човека окружују природа и архитектура”  и  да је “архитектура надопуна природе”.  Ова идеја и данас је актуелна, а архитектура  и даље задивљује својим богатством и разноликошћу.

КО ЈЕ АРХИТЕКТОНСКИ ТЕХНИЧАР?

Архитектура у ужем смислу је наука и умјетност пројектовања и обликовања а архитектонски техничар је особа која послије завршеног школовања у трајању од 4 године, може да:

• учествује у пројектовању и обликовању објеката високоградње
  • учествује у изради урбанистичких (просторних ) планова
  • учествује у процесу обнове и очувања културно-историјског насљеђа
  • уради анализу цијена –предмјер и предрачун радова за објекат

Нека  од њихових могућих радних места су: урбанистички завод, грађевинско предузеће, пројектни биро, геодетски завод,  градско комунално предузеће, грађевинска инспекција, трговина грађевинским материјалима, намештајем, опремом, агенција за продају некретнина,...