ГРАЂЕВИНСКИ ТЕХНИЧАР (Civil Technician, Construction Technician)

KО ЈЕ ГРАЂЕВИНСKИ ТЕХНИЧАР?
Грађевински техничар је особа која користећи своје умеће и вештине, употребљава изворне или прерађене производе из природе (дрво, земља, камен, бетон, челик…) и користи за изградњу објеката. Поред тога што планира и учествује у изградњи објеката и изради пројектне документације, грађевински техничар је и надзире.
У начелу разликујемо послове грађевинског техничара високоградње који се бави изградњом стамбених и јавних објеката, затим нискоградње који гради путеве, жељезнице, мостове, тунеле и сл. и техничара хидроградње који је задужен за изградњу водовода, насипа, брана,…
Грађевински техничари се могу разликовати и према пословима које претежно обављају. Тако разликујемо непосредне произвођаче (организују и надгледају послове на градилишту), планере или аналитичаре (баве се припремом и организацијом производње) и техничаре (баве се цртањем и разрађивањем детаља).
Трајање образовања је 4 године а послови којима грађевински техницар може да се бави су:
– техничка сарадња у разради нацрта на рачунару и изради техничке документације
– сарадња у израдни трошковника
– сарадња у вођењу градилишта и градилишне документације
– самостално вођење градилишта мањих грађевина у складу са Законом о градњи
Да би се неки објекат градио што брже квалитетније и јефтиније, потребно је градњу темељно планирати, детаљно изградити пројектну документацију и онда све то „на терену“ остварити. Треба одредити редосљед и динамику извођења радова, планирати број потребних радника и количину материјала а то све је посао у којем учествује грађевински техничар.